İçeriğe geç

BITCLOUT NEDİR, BITCLOUT’U NEDEN ÖNEMSİYORUM?

BitClout

Birkaç hafta önce hayatımıza yepyeni bir sosyal medya platformu daha girdi. Bu yeni mecra “Kişisel Marka” kavramının dinamiklerini radikal bir dönüşüme uğratacak gibi görünüyor. Zira, BitClout sayesinde artık herkesin “halka açılması” mümkün hale geliyor. İster oturmuş bir kişisel markanız olsun, ister henüz bu markayı oluşturma aşamasında olun, ya da bu konuların yakınından bile geçmiyor olun; BitClout size kendi adınıza bir “coin” yaratma imkânı sunuyor. Peki BitClout nedir tam olarak?

Kişisel marka kavramının yaklaşık 20–25 yıllık bir tarihçesi var. Özellikle son dönemde, hayatımızı ve yaptıklarımızı, insanlara aktarmaya çalıştıklarımızı gözler önüne sermemize ve daha çok alıcıya ulaştırmamıza yarayan uygulamalar çoğaldıkça, bu tanımı daha sık duymaya başladık. Kişisel markayı ve herhangi bir kişisel markanın insanlara vadettiklerini nakde çevirebilmek amaçlı olarak da birçok yol denendi, deneniyor. Örneğin kimi uygulamaların, içerik üreticilerin ürettiklerine erişim için ücretli abonelik sistemini getirmiş olması bu yollardan birisi. Fakat şimdi BitClout ilk defa olarak, doğrudan markanın kendisini maddi olarak değerleme imkânını veriyor.

Ben bu yazıda BitClout’un daha ziyade kişisel markalar açısından önemine değiniyorum, ancak mecra herkese, her kuruma açık. Yani kurumsal bir marka da kendine ait bir coin yaratarak BitClout üzerinde piyasaya sürebilir. Bunun yanısıra, gerçekte somut olarak var olmayan bir kavram, bir hayal kahramanı, hatta bizzat yarattığınız bir “persona” bile BitClout’ta kendine yer bulabilir, tahmin dahi edilemeyecek değerlere de ulaşabilir.

Önce birkaç basit adımla BitClout’ta bir hesap oluşturmak gerekiyor. Bu hesap doğrudan gerçek kişisel bilgilerinizle de açılabilir, anonim bir hesap da olabilir. Hesabı oluşturma aşaması, internete aşina olan ve tercihen biraz kripto-para bilgisi olan hemen herkesin çok fazla zorlanmadan geçebileceği bir bölüm. Yine de bu kısımla ilgili ayrıntılı bilgi almak isterseniz, Ekim Nazım Kaya’nın bu konuyla ilgili açıklayıcı yazısını okuyabilirsiniz. Yazıya erişmek için lütfen tıklayın.

Hesabı oluşturduktan sonra, birkaç Dolar’la dahi yatırımlara başlamak mümkün. Yatırım yapabilmek için önce, platforma dilediğiniz miktarda Bitcoin göndermeniz gerekiyor. Sonra bunu platformun para birimi olan BitClout’a çeviriyorsunuz. Bu aşamadan itibaren paranız, başta bizzat kendiniz olmak üzere, bu mecrada coin’ini piyasaya sürmüş tüm kullancılara yatırım yapmaya hazır hale geliyor. Burada yeri gelmişken, eğer BitClout üzerinde yatırım yapmak niyetindeyseniz, önce kendi coin’inizden birkaç tane alarak başlamanızı öneririm.

Birçoğunuzun malumu, kişisel marka olmanın en önemli şartlarından birisi, insanlara, onları ilgilendirebilecek en az bir konuda içerikler vadetmek, ve bu vaadin arkasında durarak sürekliliğini sağlamaktır.

Bu içerikler, niş bir konuda ayrıntılı ve sürekli bilgi sunmak da olabilir, günün 6 saati boyunca hayatınızı naklen yayınlamak da. Sadece güzel fotoğraflar ya da bir enstrüman çalıp şarkı söylediğiniz videolarınızı paylaşarak da bu vaadi yerine getiriyor olabilirsiniz, insanlara yeni bir şeyler öğreterek de. Kitleniz sizi takip etmeyi sürdürüyorsa, bu, vaadinizi koruduğunuz anlamına gelir. Bir kişisel marka açısından da bu durum günümüz dünyasında altın değerindedir.

Kişisel Marka

İşte BitClout’taki kişisel markaların, veya kişisel marka adaylarının diğer kullanıcılar nezdinde değerlenmesi açısından en önemli ölçütlerden biri de söz konusu vaadlerdir. Nasıl ki bir şirket, attığı finansal, inovatif veya çevre dostu yenilikçi adımlarla hisse senetlerinin -dolayısıyla da şirketin- değerini yükseltiyorsa, BitClout üzerinde bir coin yaratmış herkese de tam olarak bunun benzeri bir imkân sunuluyor. Kişinin vaadleri ve potansiyeli ne kadar zenginse o kadar yatırım alma ihtimaline de sahip oluyor. Tabii bu da, BitClout yatırımcısını, bu tip potansiyeli yüksek kullanıcıları olabildiğince erken keşfetme yarışına itiyor. Aslında bu da platformun eğlenceli taraflarından birisi diyebilirim.

Örneğin BitClout’ta, dolaşımda coin’i olan bir şarkıcısınız ve çok yakında piyasaya yeni bir albümünüz çıkacak. Piyasa değerinizin, yani coin fiyatınızın değerlenmesi beklenir değil mi? Diğer kullanıcılar bu “beklentiyle” coin’e yatırım yaparlar ve her yeni yatırımla fiyat biraz daha yükselir. Peki albüm çıktıktan sonra beklenen etkiyi yaratamazsa ne olur? İnsanlar bu sefer de muhtemelen, kötü bir albümün imajınızı ve kişisel markanızı olumsuz etkileyeceği “tahminiyle”, size yatırım yapma amaçlı olarak aldıkları coin’lerinizi mümkün olduğunca çabuk elden çıkarmaya yönelirler. Ve coin fiyatınız her yeni elden çıkarmada biraz daha düşer.

Sanırım anlaşılır bir örnek olmuştur.

Burada çift taraflı bir fayda/zarar etkisinden de söz edebiliriz tabii. Şunu kastediyorum: Birtakım özelliklerinizin BitClout’taki yatırımcıların dikkatini çekmesi ve size yatırım yapmaları halinde coin fiyatınız artacaktır. Coin fiyatınızın artış trendine girmesiyle birlikte daha fazla yatırımcının dikkatini çekeceğiniz de aşikâr. Bu süreç de, kitlenizin genişlemesi ve bunun sizi daha zengin içerikler üretmeye motive etmesiyle sonuçlanabilir. Bunun tam tersi bir şekilde, coin fiyatınızın düşmesi halinde, geçici motivasyon kaybı ve bir süre potansiyelinizi işlerinize tam olarak yansıtamamanız söz konusu olabilir. Yani coin fiyatınız ve üretkenliğinizin, birbirini olumlu veya olumsuz tetiklemesi de ihtimaller dahilinde.

Bu arada BitClout’ta binlerce ünlü ismin de hesapları ve tabii coin’leri bulunuyor. Bunların birçoğu henüz “rezerve” durumda. Yani platformun geliştiricileri, onaylı Twitter hesabı olan 15 bin kadar ünlünün BitClout hesap isimlerini, Twitter’da kullandıkları şekliyle rezerve etmiş. Eğer ilgili kişi hesabı devralmak isterse basit bir onay sürecinden sonra bu devir işlemi gerçekleştiriliyor. Söz konusu devir işlemini şimdiden gerçekleştirmiş birçok tanınmış kişi var ve aktif olarak platformu kullanmaya başladılar. Şu anda coin fiyatı en yüksek olan ünlü -henüz hesabını devralmamış olmasına rağmen- Elon Musk. Ben bu yazıyı yazdığım sırada bir adet Elon Musk coin’inin fiyatı 88.900 Dolar civarındaydı!

Tüm bunların yanında, platform “henüz” tamamen kapalı devre çalışıyor. Yani sisteme para girişi yapabiliyorsunuz, ancak şu an itibariyle BitClout para birimi herhangi bir kripto-para borsasında işlem görmediği için para çıkışı yapamıyorsunuz. Öte yandan bu platformun oluşumunda pay sahibi olan isimlere bakarak, BitClout’un borsaya açılma sürecinin çok uzun sürmeyeceğini tahmin ediyorum. Özellikle altını çiziyorum; bu sadece benim tahminim tabii. BitClout fikrinin ve projesinin mimarları ise Alexis Ohanian, Winklewoss biraderler, Andreessen Horowitz girişim sermayesi şirketi ve Sequoia Capital yatırım şirketi. Bu isimleri bilmeyenler, Google’da çok kısa bir araştırmayla kim olduklarını ve bugüne kadar neler yaptıklarını öğrenebilirler.

Şunu da atlamadan belirteyim: BitClout para birimi henüz borsaya açılmadı ama her yeni fikir ve projede olduğu gibi bu büyük proje de daha ilk haftalardan yan sektörlerini ve “fırsatçılarını” doğurdu. BitClout’un şimdilik borsada işlem görmüyor oluşunu fırsat bilen bazı yatırımcılar, BitClout’un platform üzerindeki reel değerinin (şu an itibariyle 1 BitClout 159 Dolar civarında) epey altında fiyatlara, bu paranın başka para birimleriyle değiş tokuşunu yapmaya başladılar. Ben şahsen, alan razı satan razıysa, bunda çok ciddi bir sıkıntı da görmüyorum.

Sistem henüz emekleme aşamasında olduğu için çok dört dörtlük işlemiyor. Bazen, aşırı yüklenmelere bağlı olarak yavaşlamalar veya komutlarda küçük gecikmeler olabiliyor. Yine de ilk günlerdeki haline kıyasla bugün daha iyi durumda diyebilirim. Ayrıca örneğin, herhangi bir kullanıcın yaptığı paylaşımı re-post etme butonu var, fakat şu an itibariyle bu buton işlevsiz durumda. Bana sorarsanız gerçek potansiyel sahiplerinin asıl patlaması ve buna paralel olarak coin fiyatlarının yükselişi, bu buton işlev kazandığında yaşanacak. Platformun şimdilik sadece İngilizce olarak kullanılabildiğini de hatırlatmalıyım.

Gelelim başlıkta sorduğum soruya: BitClout platformunu neden önemsiyorum?

Çünkü bu girişim bence bir devrim niteliğinde. Faydalı içerikler ve eylemler vasıtasıyla değer üreten her girişimcinin önüne teşvik edici bir hedef koyuyor. Tabii ki birçok başka strateji ve taktiklerle de bu mecrada coin fiyatı arttırmak mümkün. Ancak ben uzun vadede, platformun amacına uygun şekilde kullanılacağını ve burada var olan her kullanıcının, iyi işler çıkaran her girişimcinin, maddi olarak da değerini bulacağına inanıyorum. Halihazırda bu fikir ve proje, yolun çok çok başında…

Ben şu an itibariyle, riske sokabileceğim kadar bir miktar yatırımla küçük küçük denemeler yapıyorum. Anlamaya, öğrenmeye çalışıyorum, acelem yok. Kendi coin’imi çıkardım, birkaç ufak tefek yatırım da aldı ancak “henüz” bu mecradaki varlığımı ilan etme veya tam teşekküllü bir promosyon çabasına girişmedim.

İncelemek isterseniz bu bağlantıdan erişebilirsiniz: www.ilkercoin.com

Bitclout

Son olarak önemle altını çizmek istiyorum. Bu yazıda okuduklarınız tamamen bilgilendirme amaçlıdır ve kesinlikle yatırım tavsiyesi değildir. Yorumlar ve tespitler de sadece kişisel görüşlerime dayalıdır, başka bir dayanağı yoktur.

Eğer bu konularda hiç tecrübeniz yoksa, önce kenardan izleyip bilgi sahibi olmaya çalışmanızı tavsiye ederim. Mutlaka denemek isteyenlerin de en azından, benim yaptığım şekilde, yani kaybettikleri takdirde üzülmeyecekleri bir miktarla bu denemelere girişmesini öneririm.

Benim param bir haftada ikiye katlandı ama yine bir anda sıfıra da inebilir. Bu tarz yatırımların hiçbir zaman kesin bir kazanç garantisi olamaz.

Twitter Hesabım

YAZIYI PAYLAŞIN